SOUTH ISLAND

'Championship Shows

Home

South Island Shetland Sheepdog Club

    RESULTS of the two shows...        28th October 2019

                                                                                   

SHOW 1  -       Judged by  JENNY BAKER  -    Jencol Kennels  (Aust)

 

Best In Show  -  Ch Marsula Maid To Order

                      

 

Res Best In Show  -   Aust Sup Ch & NZ Ch Shatrin Saints Beckon

                         

Res CC Dog  -   Spl Gr Ch Shelton Troupador

                    

 

Res CC Bitch   -   Ch Eastonia Summer Time Magic

                         

Baby Puppy Dog

1st Romanoc Tstyle (R & P Richards)

2nd Springcreek Hez Saintly (B & P Keetley)

Minor Puppy

Edenmist Chaos And Creation (Cummings) Minor Puppy In Show*

Intermediate Dog

1st Shelton Miles O Sand (Diamanti) Intermediate In Show*

2nd Eastonia Saint I Aint (Bishop)

3rd Halifax You’ll Do Me (Lewis)

Limit Dog

Edenmist Tempting Fate (Miller) Limit In Show*

NZ Bred Dog

Ch Romanoc Daelee Oedae (R & P Richards)

Stud Dog

1st NZ Ch Hillswick Sorcerers Apprentice (Imp Aust) {R & P Richards} Stud Dog In Show*

2nd NZ Ch Shelbrae Such A Cool Me (Imp Aust) {Lewis}

Veteran Dog

Spl Gr Ch Shelton Troupador (Diamanti) RCC, Veteran In Show*

Open Dog

1st Aust Sup & NZ Ch Shatrin Saints Beckon (Imp Aust) {Bishop} CC, Open In Show, Res In Show*

2nd Aust Sup Ch Louanda Frequent Flyer (Imp Aust) {Martin}

3rd Ch Marsula Mark NTime (Imp Aust) {Devery}

Baby Puppy Bitch

1st Romanoc Touch N Style (R & P Richards) Baby Puppy In Show*

2nd Springcreek Shez Saintly (B & P Keetley)

Minor Puppy Bitch

Edenmist On Reflection (Cummings)

Puppy Bitch

1st Eastonia Summer Time Dreams (Bishop) Puppy In Show*

2nd Shelton Lovn U Tonite (Greer)

3rd Hartley How Touching (Imp Aust) (Lewis)

Novice Bitch

Eastonia Designed In Dreams (Wade) Novice In Show*

Junior Bitch

1st Edenmist Spellbound (Bishop/Cummings) Junior In Show*

2nd Romanoc Monaye (R & P Richards)

3rd Scattald Midnight Magic (Holmes)

Intermediate Bitch

Ch Edenmist Pagansaint

Limit Bitch

1st Springcreek Sheeza Star (B & P Keetley)

2nd Dinda Witch Business (Hearn)

NZ Bred Bitch

1st Ch Springcreek Super Sparkle (C & P Keetley) NZ Bred In Show*

2nd Ch Scattald Sweet Annie (Holmes)

3rd Secret Romance Of Aoraki (Wade)

Brood Bitch

1st Ch Marsula Maid To Order (Imp Aust)  (Devery) CC, BOB, Brood Bitch In Show, Best In Show*

2nd Ch Springcreek Show Stopper (B & P Keetley)

3rd Ch Eastonia Simply Magic (Bishop)

Veteran Bitch

1st Ch Eastonia Summer Time Magic (Bishop) RCC

2nd Aust Sup Ch, NZ Sup Ch & NZ Spl Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp Aust) {Martin}

3rd Ch Springcreek Sister Suzie (B & P Keetley)

Open Bitch

1st Romanoc Revelation (P & R Richards)

2nd NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me (Imp Aust) {Hasan}

3rd Ch Halifax Oh Me Oh My (Lewis)

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SHOW 2    Judged by  LISA BERRILL -  Shelnanna Kennels  (Aust)

Best In Show - Aust Sup Ch & NZ Ch Shatrin Saints Beckon

              

 

Res Best In Show -  Aust Sup Ch, NZ Sup Ch & NZ Spl Gr Ch Beauideal Rock My World

                 

Res CC Dog   -  Aust Sup Ch & NZ Ch Louanda Frequent Flyer

             

 

Res CC Bitch  -  Ch Eastonia Summer Time Magic

                

Baby Puppy Dog

1st Romanoc Dial Tstyle (R & P Richards)

2nd Springcreek Hez Saintly (B & P Keetely)

Minor Puppy

Edenmist Chaos And Creation (Cummings) Minor Puppy In Show*

Intermediate Dog

1st Ch Eastonia Saint I Aint (Bishop) Intermediate In Show*

2nd Shelton Miles O Sand (Diamanti)

3rd Halifax You’ll Do Me (Lewis)

Limit Dog

Edenmist Tempting Fate (Miller) Limit In Show*

NZ Bred Dog

1st Ch Romanoc Daelee Odae (R & P Richards)

2nd Shelcroft Knight Star (Wade)

Stud Dog

1st NZ Ch Hillswick Sorcerers Apprentice (Imp Aust) {R & P Richards} Stud Dog In Show*

2nd NZ Ch Shelbrae Such A cool Me (Imp Aust) {Lewis}

3rd Ch Marsula Mark N Time (Imp Aust) {Devery}

Veteran Dog

Spl Gr Ch Shelton Troupador (Diamanti)

Open Dog

1st Aust Sup & NZ Ch Shatrin Saints Beckon (Imp Aust) {Bishop} CC, Open In Show, Best In Show*

2nd Aust Sup Ch Louanda Frequent Flyer (Imp Aust) {Martin} RCC

3rd Lavika Moonshine JW (Imp Aust) {P & R Richards}

 

Baby Puppy Bitch

1st Romanoc Touch N Style (R & P Richards) Baby Puppy In Show*

2nd Springcreek Shez Saintly (B & P Keetley)

Minor Puppy Bitch

Edenmist On Reflection (Cummings)

Puppy Bitch

1st Hartley How Touching (Imp Aust) {Lewis}

2nd Eastonia Summer Time Dreams (Bishop)

3rd Shelton Lovn U Tonite (Greer)

Novice Bitch

Eastonia Designed In Dreams (Wade) Novice In Show*

Junior Bitch

1st Edenmist Spellbound (Bishop/Cummings) Junior In Show*

2nd Romanoc Monaye (R & P Richards)

3rd Scattald Midnight Magic (Holmes)

Intermediate Bitch

Ch Edenmist Pagansaint

Limit Bitch

1st Dinda Witch Business (Hearn)

2nd Springcreek Sheeza Star (B & P Keetley)

3rd Secret Romance Of Aoraki (Wade)

NZ Bred Bitch

1st Ch Springcreek Super Sparkle (C & P Keetley) NZ Bred In Show*

2nd Ch Scattald Sweet Annie (Holmes)

3rd Halifax Pretty In Pink (Lewis)

Brood Bitch

1st Ch Springcreek Show Stopper (B & P Keetley) Brood Bitch In Show*

2nd Ch Eastonia Simply Magic (Bishop)

3rd Ch Edenmist Talisman (Cummings)

Veteran Bitch

1st Aust Sup Ch, NZ Sup Ch & NZ Spl Gr Ch Beauideal Rock My World (Imp Aust) {Martin} CC, Res Best In Show*

2nd Ch Eastonia Summer Time Magic (Bishop) RCC

3rd Ch Springcreek Sister Suzie (B & P Keetley)

Open Bitch

1st Marsula Maid To Order Imp Aus (Devery)

3rd Romanoc Revelation (P & R Richards)

3rd NZ Ch Shelbrae Sip The Bubbly For Me Imp Aus (Hasan)

 

Home